Omslag till Surtanten Birgitta och mc-knuttsjakten av Erika Svernström (Ljudbok, E-bok)

Surtanten Birgitta och mc-knuttsjakten

4,5 (61) Storytel
Författare
Kategori
Format
Ljudbok, E-bok
Surtanten Birgitta åker till Paris för att spotta från Eiffeltornet och äta en massa croissanter. Men utan att hon vet om det har hennes fem grannbarn smitit efter, gömda i en bil. Ingen vet heller att Birgittas ärkefiende Lennart von Spetsnäsa och mc-knuttarna Forta Fjärters också… Läs mer

Surtanten Birgitta åker till Paris för att spotta från Eiffeltornet och äta en massa croissanter. Men utan att hon vet om det har hennes fem grannbarn smitit efter, gömda i en bil. Ingen vet heller att Birgittas ärkefiende Lennart von Spetsnäsa och mc-knuttarna Forta Fjärters också ska dit för att göra slut på Birgitta en gång för alla. Barnboksförfattaren Erika Svernström föddes på Gotland och växte upp i Halmstad. Nu bor hon med sina tre barn och sin man i ett radhus i Stockholm. Erika är journalist på Året Runt, men har haft författardrömmar ända sedan hon var liten och hon samlar på sig idéer medan hon cyklar till jobbet. Hennes böcker har också fått inspiration från upplevelser tillsammans med barnen.

Läs/lyssna på Surtanten Birgitta och mc-knuttsjakten gratis hos

Tillgänglig här
  • Bästa utbudet
  • 1 800 000+ titlar
  • Storytel Originals exklusivt
  • Synk text och ljud
Tillgänglig här
  • Bäst i test
  • 1 000 000+ titlar
  • Familjekonto med extraprofiler
  • Offline-läge för resor
Kan finnas här
  • Bästa för familjer
  • 1 000 000+ titlar
  • E-magasin och tidningar
  • AI-bibliotekarie för tips
Kan finnas här
  • Bästa budget alternativet
  • 100 000+ titlar
  • Krediter sparas 12 månader
  • Rabatt hos Bokus/Akademibokhandeln
  • Lyssna gratis 90 dagar
  • Utgiven 2017-05-22
  • Språk Svenska
  • Speltid 3 tim 16 min
  • Uppläsare Elin Fredrikson
  • Förlag SAGA Egmont
    SAGA Egmont
  • ISBN 9788711797587
    9789175773933

Vad läsare/lyssnare tycker om Surtanten Birgitta och mc-knuttsjakten

Berättelsen om Surtanten Birgitta och hennes oväntade äventyr i Paris skapar en levande och underhållande läsupplevelse. Den kombinerar humor med spänning på ett sätt som fångar både yngre och äldre barns intresse. Miljön i Paris och de färgstarka karaktärerna bidrar till en dynamisk berättelse där relationer och konflikter utvecklas på ett naturligt sätt. Tempot håller läsaren engagerad genom hela boken, vilket gör den särskilt lämplig för barn och ungdomar som söker både skratt och spänning. Formatet som ljudbok kan förstärka upplevelsen genom att ge liv åt karaktärernas personligheter och stadens atmosfär, vilket gör berättelsen ännu mer tillgänglig och njutbar.

  • Spännande äventyr i Parismiljö
  • Humoristisk och varm ton
  • Snabbt tempo som engagerar
  • Teman om mod och vänskap
  • Passar barn och ungdomar