Omslag till Han sitter där nere mellan Clapton och Hendrix : Jan Olofssons galna tripp genom pophistorien av Sven Lindström (E-bok)

Han sitter där nere mellan Clapton och Hendrix : Jan Olofssons galna tripp genom pophistorien

Författare
Format
E-bok
Han delade rum med The Beatles i Hamburg, fixade det enda svenska skivkontraktet med demonproducenten Joe Meek, var husfotograf på tv-programmet Ready Steady Go!, sågs längst fram i VIP-kön på alla Londons inneklubbar, vaknade bakis i Brian Epsteins gästrum dagen efter releasepartyt för Sgt Pepper’s Lonely… Läs mer

Han delade rum med The Beatles i Hamburg, fixade det enda svenska skivkontraktet med demonproducenten Joe Meek, var husfotograf på tv-programmet Ready Steady Go!, sågs längst fram i VIP-kön på alla Londons inneklubbar, vaknade bakis i Brian Epsteins gästrum dagen efter releasepartyt för Sgt Pepper’s Lonely Hearts Club Band, startade skivbolag och nattklubb, bjöds på köttbullar av Cat Stevens mamma och hjälpte Stikkan att lansera Abba i USA flera år innan genombrottet. Han kände alla, gjorde allt och fotograferade det mesta.

Läs Han sitter där nere mellan Clapton och Hendrix : Jan Olofssons galna tripp genom pophistorien gratis hos

Tillgänglig här
  • Bästa utbudet
  • 1 800 000+ titlar
  • Storytel Originals exklusivt
  • Synk text och ljud
Tillgänglig här
  • Bäst i test
  • 1 000 000+ titlar
  • Familjekonto med extraprofiler
  • Offline-läge för resor
Kan finnas här
  • Bästa för familjer
  • 1 000 000+ titlar
  • E-magasin och tidningar
  • AI-bibliotekarie för tips
Kan finnas här
  • Bästa budget alternativet
  • 100 000+ titlar
  • Krediter sparas 12 månader
  • Rabatt hos Bokus/Akademibokhandeln
  • Lyssna gratis 90 dagar
  • Utgiven 2013-01-24
  • Språk Svenska
  • Antal sidor 169
  • Förlag Norstedts
  • ISBN 9789113050140

Vad läsare tycker om Han sitter där nere mellan Clapton och Hendrix : Jan Olofssons galna tripp genom pophistorien

Läsupplevelsen präglas av en stark närvaro från en tid då popmusiken förändrade världen. Berättelsen är rik på detaljer och anekdoter som ger en djupare förståelse för musikens och kulturens utveckling. Boken bjuder på en blandning av nostalgi och insikt, vilket gör den till en intressant läsning för både den inbitne musikälskaren och den som är nyfiken på pophistoriens kulisser. Den personliga tonen skapar en känsla av att vara med på plats, vilket gör berättelsen levande och engagerande.

  • Unik inblick i 60- och 70-talets popscen
  • Personliga möten med musiklegender
  • Levande miljöbeskrivningar från musikvärlden
  • Intensivt och engagerande berättartempo
  • Passar musik- och kulturintresserade